F_Staněk.jpg
RNDr. František Staněk, Ph.D.

Narozen ve Všechovicích, okr. Přerov (1952), od roku 1985 žije v Ostravě.

Po gymnáziu (Hranice na Moravě) vystudoval přírodovědeckou fakultu UP v Olomouci, se zaměřením na  odbornou  fyziku a  se specializací jemná mechanika a optika. V roce 2010 pak absolvoval doktorandské studium na institutu fyziky VŠB -TU Ostrava.

 

Svoji pracovní kariéru zahájil v oddělení vývoje lékařských přístrojů v tehdejší  Tesle Valašské Meziříčí a pokračoval  na   výzkumném  pracovišti Akademie věd v Ostravě. Po jeho zrušení  pracoval krátce v privátní sféře a poté, více než 15  let, na pozici odborného  asistenta institutu fyziky na VŠB-TU Ostrava.

 

Od roku  2014 působí ve funkci místostarosty Ostravy-Jihu, kde původně měl na starosti sociální oblast, následně pak převzal zodpovědnost za  odbor dopravy a komunálních služeb. Mimo jiné inicioval možnost širšího využití finančních dotací na zahradní úpravy před vchody před bytovými domy a také již populární „Výsadbu stromů mladých“ na počest narozených dětí  v obvodu Ostrava- Jih.

 

V minulosti byl  aktivním šachistou,  vedl jejich oddíl a zastával funkci předsedy celé tělovýchovné jednoty. Jeho srdeční  celoživotní zálibou  jsou včely, zahrada, les, příroda a tajemno…

 

Je ženatý a bydlí v bytovém  domě v Ostravě - Zábřehu.  Po úmrtí své první manželky  sám dlouho  pečoval o jejich  dvě malé děti. Ty jsou nyní jsou již dospělé, syn František, římskokatolický kněz, pokračuje ve studiu  diplomacie  na Vatikánské akademii,  dcera Eva je  doktorkou farmacie a v současnosti  se stará o tři malé děti.